3 D tervezés

„Ajándék anyunak” 3D-ben

Avagy 3D scan és 3D nyomtatás – az új őrület: MiniMe

Lassan ismét teret hódít magának a 3D technológia. Ahogy egyre könnyebben elérhetővé vállnak idehaza is az újabb és újabb lehetőségek, úgy növekszik az igény ara, hogy saját életünkbe is becsempésszünk belőlük egy kicsit. Azok a megoldások, amik eddig kifejezetten egyes szakemberek munkáját segítették, már a hétköznapi felhasználás szintjére is szépen-lassan beszivárogtak. De ez így van rendjén: gondoljunk csak a rádiók, mobiltelefonok, vagy épp a számítógépek evolúciójára.

Az, hogy 3 dimenzióban képesek vagyunk tárgyakat, épületeket modellezni, nem új keletű felismerés. A mérnökök évtizedek óta használják számítógépek segítségét, hogy az így elkészült virtuális prototípusokból műszaki rajzokat nyomtatva, azok alapján alkossanak gépeket, építsenek fel házakat, hidakat és különböző létesítményeket. 3D-s animációval ma már szinte minden hollywoodi filmben találkozunk. De az a technológia, amivel a számítógép monitorán felépített modellünk egy az egyben „nyomtatható lett” az utóbbi pár évben vált elérhetővé a lakosság számára, és bár számtalan lehetőséget rejt, idehaza egyelőre még sokaknak újdonságot jelent.

New Generation Solutions - 3D makett

A 3D technológia azonban ennél is több: egy kétirányú út. Nem csupán a számítógép „tervezővásznán” megálmodott alkotásainkat kelthetjük életre a segítségével, hanem mi magunk is megpróbálhatjuk digitalizálni a minket körülvevő világot.

Nem is olyan régen, kevesebb, mint egy évtizede indultak hódító útjukra a különböző interaktív játékok, mint a Nintendo Wii, vagy épp az ezt megelőző EyeToy. A számítógéphez csatlakoztatott „kamera” segítségével láthatóvá váltunk a gép számára, ami aztán egyre pontosabban tudta leképezni a környezetét. Természetesen nem hagyományos kamerákról van szó, ugyanis ezek az érzékelők infraszenzorokkal ellátva a látható fény tartományán túl is működnek. Azonban, érzékelve a szélességet, magasságot és mélységet, már csak néhány ötlet és pár lépés kellett ahhoz, hogy végül ne csak „kameraként” működjenek, hanem valódi 3 dimenziós képet rögzítsenek, és így „scannelhessünk” is velük.

Ennek köszönhetően, manapság azon túl, hogy a virtuális térben mi magunk is megálmodhatunk még nem létező formákat, lehetőségünk van arra, hogy kézzelfogható, természetes elemeket, vagy akár élőlényeket vigyünk be digitális világunkba. Végül ezeket a saját magunk által megtervezett, vagy a természettől kölcsönzött, bescannelt formákat különböző méretben, a célnak legmegfelelőbb anyagokból „nyomtathatjuk ki” 3D-ben.

3D scan és 3D nyomtatás

Sokat hallhatunk manapság művégtagokról, amiket szintén ezzel a technológiával készítenek emberek és állatok számára. Kétségtelen, hogy az orvostudomány területén is számtalan új lehetőségeket kínál. De hétköznapi viszonylatban egy saját magunk által tervezett egyedi telefontok, gyerekjáték, vagy akár egy MiniMe figura kinyomtatása kifejezetten szórakoztató felhasználási mód lehet.

Ez utóbbinak a lényege, hogy saját magunkat bescanneltetve, majd „kinyomtatva”, egyedi apró szobrocskákat kapunk. Lehetnek mellszobrok, egész alakos modellek, esetleg saját fejünkkel elkészített akciófigurák. A lényeg,hogy a műanyagból felépülő kis figurákat kifestve – ha úgy tetszik, a fotózkodás egy újabb változataként -, megkapjuk önmagunk 3 dimenziós, miniatűr változatát.

02.png

Stúdiónkban ezzel a technológiával legutóbb egy kis családi meglepetés készült: gyerekek scannelése és 3D nyomtatása az édesanya számára. Különös élmény a gyerekeknek és kreatív ajándék az anyukának…

Posted in Grafika, Új generációs megoldások and tagged , , , .